Select Page

District Committees

District 6460 Committee Chairs

(Listed Alphabetically by Committee Title)

 

 

 Assistant Governors
M. Christine Ryner
Assistant Governor
 Assistant Governors
John Vigezzi
Assistant Governor
 Assistant Governors
Matthew A. Machala
Assistant Governor
 Assistant Governors
Betty Kelly
Assistant Governor
 Assistant Governors
William Ernest Knake
Assistant Governor
 Assistant Governors
John J. Freiburg II
Assistant Governor
 Assistant Governors
Harry Mitchell
Assistant Governor
 Assistant Governors
Dan O'Brien
Assistant Governor
 Assistant Governors
Rhonda S. Breslin
Assistant Governor
 Assistant Governors
Krystal A. West
Assistant Governor
 Council on Legislation
Stephen Rodger Hopper
Chair
 Council on Legislation
Brian Barstead
Chair-elect
 District 6460 Foundation
Stephen Rodger Hopper
Chair
 District Advisory & Finance
Maura L. Donnelly
District Governor
 District Communications Officer
Larry L. Thompson
DCO-District Comm. Officer
 District Conference
Wayne Steiner
Chair
 District Literacy
Suzanne Ellerbrock
Chair
 District Membership Development
Douglas P. Huff
District Membership Chair
 District Nominating Committee
Maura L. Donnelly
District Governor
 District Public Image/PR Chair
Mark Whitlock
Co-Chair
 District Public Image/PR Chair
Trent S. West
Co-Chair
 District Public Image/PR Chair
Tricia Buehne
Co-Chair
 District Rotary Foundation Sub Committees
Bonnie Styles
Club Grants Chair
 District Rotary Foundation Sub Committees
Robert A. Stuart Jr.
Endowment Fund Chair
 District Rotary Foundation Sub Committees
LeGrand L Malany
Vocational Training Team
 District Rotary Foundation Sub Committees
John P. Gibbons
Global Grants/Matching Grants Chair
 District Rotary Foundation Sub Committees
Brian Barstead
Annual Fund Chair
 District Rotary Foundation Sub Committees
Lynn R. Coers
Scholar Selection Chair
 District Rotary Foundation Sub Committees
Musonda Kapatamoyo
International Services Chair
 District TRF Committees
Brian Barstead
District Rotary Foundation Chair
 District Visioning Team
William E Durall
Visioning Team Chair
 District Youth Services Committees
Cathy Jo Littleton-Wahl
Chair
 Interact Chair
Bonnie J. Knieriem
District Interact Chair
 RI Convention Promotion
William E Durall
Chair
 Rotaract Chair
Diane M Seufert
District Rotaract Chair
 Rotary Foundation Dinner Committee
Robert A. Stuart Jr.
Chair
 Rotary Leadership Institute (RLI)
David W. Knieriem
RLI Chair
 RYLA Rotary Youth Leadership Awards
Cathy Jo Littleton-Wahl
RYLA Chair
 Youth Exchange
Tiffany M Warmowski
Chair
 Youth Exchange
John C. Maguire
Outbound Coordinator
 Youth Exchange
Wes Wagner
Inbound Coordinator
 Youth Exchange
Elizabeth Bellatti Allen
Vice-Committee Chair